duminică, 16 octombrie 2022

Altițe & bibiluri

Mi-am amintit de o vorbă a lui Leszek Kolakowski apropo de fericire. Cînd luăm cunoștință de drama interioară a lui Dumnezeu dinaintea «căderii» creației Sale, de nevoia Lui de a-și sacrifica Fiul, pentru a «repara» ce se mai poate repara, cînd înțelegem, așadar, că Dumnezeu însuși poate fi nefericit, cum mai putem avea pretenția ca noi, simple creaturi, să fim fericiți?”
Andrei Pleșu
(«„Depresiile” divine»)

Niciun comentariu:

Goange

Î n sfîrșit, abia acum mi-am dat seama ce taine inefabile se ascund în spatele cuvintelor matematicianului de la Cotroceni, rostite mai deun...